2020 AWARDS
FINALIST KEY PERFORMANCE INDICATORS
Supreme Winner
Best Waikato Farm Performance
Lowest Environmental Impact
McCullough Farm Partnership Ltd
Richard & Nadine McCullough
Runner Up
Best Northland Farm Performance
High Input Farm with Best Financials
Imeson Country Ltd
Greg & Janella Imeson
Best Canterbury Farm
Business Resilience Award
Medium Input with Best Financials
Best People Leadership
River Terrace Dairy Ltd
Brent & Rebecca Miller
Andy & Rachele Morris
Best Lower North Island Farm
Hopkins Farming Group - Waihora
Shawn Southee
Low Input with Best Financials
Craigellachie Dairy Farms Ltd
Andy & Alan Grant
Finalist
Campbell Farms Ltd
George & Rachel Campbell
Finalist
Greenacres (Kereone) Ltd
Brad & Graham Pickett
Finalist
Hopkins Farming Group - Tokomaru
Javier & Constanza Pardo
Finalist
Ruapuna Farms Ltd
Grant & Jan Early
Nick & Tina Giera
Finalist
GE and KM Coxon
Gavin & Karla Coxon
2019 AWARDS
FINALIST KEY PERFORMANCE INDICATORS
People Performance
River Terrace Dairy Ltd
Brent & Rebecca Miller
Best Northland Farm
Okaihau Pastoral Holdings Ltd
Best Lower North Is Farm
Hopkins Farming Group, Waihora
Shawn Southee
Medium Input Best Farm
Theland Tahi Farm Group, Pineview
Ferdinand Tariman
Environmental Impact
McCullough Farm Partnership Ltd
Richard & Nadine McCullough
Central Plateau Best Farm
Hanze Farms Ltd
Scott & Larissa Anderson
Best Canterbury Farm
River Terrace Dairy Ltd
Brent & Rebecca Miller
High Input Best Farm
Okaihau Pastoral Holdings Ltd
Business Resilience
River Terrace Dairy Ltd
Brent & Rebecca Miller
Waikato Best Farm
McCullough Farm Partnership Ltd
Richard & Nadine McCullough
Low Input Best Farm
Theland Tahi Farm Group, Plateau
Phil Ireland
Joint Runner Up
McCullough Farm Partnership Ltd
Richard & Nadine McCullough (L)
River Terrace Dairy Ltd
Brent & Rebecca Miller (R)
Supreme Winner
Okaihau Pastoral Holdings Ltd
Finalist
Burgess Farm Ltd
Bill & Michelle Burgess
Finalist
Theland Tahi Farm Group, Waitai
Full Circle Farming Ltd
Finalist
Garvaghy Gold Ltd
Robert & Colleen Ervine
Finalist
GE & KM Coxon, Hillsview Farming
Gavin & Karla Coxon
Finalist
Theland Purata Farm Group
Dunsandel Farm - Felipe Telles
Finalist
Foxbay Properties Ltd, Dairy 2
Glenn & Karen Speed
Finalist
Theland Tahi Farm Group
Cirenester Farm - Daniel Amoamo